12

اعلام جزئیات تأسیس پهنه های علم و فناوری در استان ها

  • کد خبر : 3171
  • 30 تیر 1399 - 12:25
اعلام جزئیات تأسیس پهنه های علم و فناوری در استان ها
جزئیات تأسیس پهنه های علم و فناوری در استان ها  توسط شورای عالی علوم تحقیقات اعلام شد.

پهنه های علم و فناوری به منظور تجمیع امکانات، ظرفیت ها و قابلیتهای نوآورانه منطقه ای برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان در استانها ایجاد می شود.، رویکرد جغرافیایی و منطقه ای در نوآوری، بیانگر این امر است که گروهی از بازیگران و نقش آفرینان فعال در حوزه نوآوری اعم از بنگاه ها و شرکت های تولیدی و خدماتی، دانشگاه ‌ها و مراکز پژوهشی نهادهای واسطه ای و …. در یک محیط در هم تنیده با هم تعامل و همکاری کرده و ماحصل این همکاری، ارتقا شاخص های اقتصاد دانش بنیان در منطقه خواهد بود.

در همین راستا، مناطق با توجه به عملکرد فعالان و بازیگران و براساس شاخص های اقتصاد دانش بنیان از نظر نوآوری به مناطق نوآور، درحال گذر، کمتر نوآور دسته بندی می شوند. یکی از راهکارهای فراهم سازی شرایط ارتقاء نوآوری در مناطق، ایجاد هم‌افزایی از طریق تجمیع امکانات و ظرفیت های نوآوری در نواحی مستعد است.

بنا بر این گزارش پهنه های علم و فناوری پیرامون مراکز علمی تحقیقاتی صنعتی داخل محدوده شهرها به منظور زمینه سازی برای تجمیع و هم افزایی عناصر موثر در ایجاد حوزه های دانش بنیان و فناوری برتر ایجاد می شوند.

محدوده پهنه های مذکور متناسب با ظرفیت های کالبدی و ترافیکی منطقه، میزان تقاضا، تناسب با فعالیت، محدودیت های توسعه و منابع تعیین می شود.

دبیرخانه شورای عالی عتف با هدف زمینه‌سازی برای تجمیع و هم‌افزایی عناصر و بازیگران اکوسیستم نوآوری، فراهم سازی شرایط ایجاد پهنه های علم و فناوری در مناطق مستعد را در دستور کار خود قرار داد.

بدین منظور با همکاری شورای عالی معماری و شهرسازی نسبت به تدوین و نهایی سازی ضوابط مکان یابی و استقرار شرکتها، موسسات دانش بنیان و واحدهای فناور در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرها اقدام کرد همچنین آیین نامه اجرایی تاسیس و توسعه پهنه ها و مناطق ویژه علم و فناوری در جلسه شورای عالی ارائه و پس از تایید ریاست جمهوری جهت اجرا ابلاغ شده است.

فرایند تاسیس و توسعه پهنه های علم و فناوری براساس مصوبات فوق به صورت زیر خواهد بود:

یک) فرایند شناسایی و تایید پهنه های علم و فناوری در کلانشهرها: استانداریها پیشنهاد ایجاد پهنه علم و فناوری در استان را با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های پهنه با طرح توجیهی و با توجه به شاخصها و الزامات تایید پهنه به دبیرخانه شورای عالی عتف ارائه میدهند.

دبیرخانه شورا پس از بررسی درخواست ایجاد پهنه در دبیرخانه شورا موضوع را در دستور کار کمیسیون دائمی شورای عالی عتف قرار میدهد که پس از تایید در کمیسیون دائمی شورا به کمیسیون ماده ۵ استان(کمیسیونی که بر اساس قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری در هر استان شکل گرفته و وظیفه آن بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری و تغییرات انها در هر یک از شهرهای استان است) ارسال و در صورت تصویب جهت تایید نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارائه خواهد شد.

دو ) فرایند شناسایی و تایید پهنه های علم و فناوری در غیر کلانشهرها: استانداریها پیشنهاد ایجاد پهنه علم و فناوری در استان را با توجه به توانمندیها و ظرفیت های پهنه با طرح توجیهی و با توجه به شاخصها و الزامات تایید پهنه به دبیرخانه شورای عالی عتف ارائه می دهند.

دبیرخانه شورا پس از بررسی درخواست ایجاد پهنه در دبیرخانه شورا موضوع را در دستور کار کمیسیون دائمی شورای عالی عتف قرار میدهد که پس از تایید در کمیسیون دائمی شورا جهت تایید نهایی به کمیسیون ماده ۵ استان ارائه خواهد شد.

لینک کوتاه : https://eradenews.ir/?p=3171

برچسب ها

مطالب بیشتر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.