11

تولید واکسن نوترکیب کرونا در سال آینده/واکسنی برای پیشگیری از کووید ۱۹ و سرخک

  • کد خبر : 4520
  • 30 مهر 1399 - 11:00
تولید واکسن نوترکیب کرونا در سال آینده/واکسنی برای پیشگیری از کووید ۱۹ و سرخک
محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با استفاده از سنتز ویروس کرونا و انتقال آن به ویروس سرخک نسل جدیدی از واکسن کرونا را تولید کردند که در فاز حیوانی قرار دارد و امیدوارند تا اوایل سال آینده به تولید انبوه برسد.

به گزارش اراده نیوز،مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت:روش به کار رفته در ساخت این واکسن یک روش پیشرفته (سوم) ساخت واکسن‌ها و جزو فناوری‌های مرز دانش است که در این شرکت موفق به کسب دانش تولید نمونه اولیه این نوع واکسن شدیم.

بابک نگاهداری  با بیان اینکه ساخت نخستین نمونه واکسن کرونا در این شرکت و با همکاری هلدینگ دارویی وابسته به ستاد فرمان اجرایی امام (ره) طراحی شده است اظهار کرد: در طراحی و ساخت این فناوری از مشاوران خارجی استفاده کردیم و اولین گروهی هستیم که ویروس انسانی زنده تکثیر شونده مبتنی بر فناوری مهندسی ژنوم ویروس را به تولید رساندیم.

او با تاکید بر اینکه در این پروژه ژن یک ویروس کرونا را سنتز و بخشی از ژن آن را استخراج کردیم، ادامه داد: ژن‌های استخراج شده را در داخل ژن ویروس سرخک قرار دادیم و یک ویروس جدید نوترکیب تولید کردیم که این واکسن هم برای سرخک و هم برای کرونا کاربرد دارد.

او با تاکید بر اینکه ساخت واکسن نسل سوم کرونا در اختیار تعداد محدودی از کشورها است، یادآور شد: اکنون ایران در زمره این کشورها قرار گرفته است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی‌ها بنا داریم که فاز حیوانی را تا آبان ماه به پایان برسانیم، ادامه داد: اکنون در حال ورود به فاز حیوانی برای میمون هستیم؛ برای این آزمایش‌ها و تست‌ها با شرکتی در چین در ارتباط هستیم که آنها نیز این تست‌های فاز حیوانی را انجام دهند.

نگاهداری با این روش وقتی محصول به تولید برسد، قابلیت رقابت پذیری آن را در بازارهای جهانی افزایش خواهد داد.

او با اشاره به تکنولوژی ساخت نسل سوم واکسن کرونا، گفت: این تکنولوژی پیشرفته در اختیار چند مجموعه تحقیقاتی و شرکت خارجی همچون انستیتو پاستور فرانسه، یک شرکت آمریکایی، انستیتو روسی، مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی آلمان و یک کلینیک در آمریکا قرار دارد و جمهوری اسلامی ایران با ساخت این ویروس نوترکیب و واکسن آن، وارد این کلوپ کشورهای سازنده این نوع واکسن‌ها شده است.

او در خصوص روند ساخت این نوع واکسن، گفت: همه این شرکت‌ها و موسسات تحقیقاتی واکسن‌های تولیدی خود را مبتنی بر ویروس سرخک با پروتئین‌های S و N  (نوکلئوتید اسید) تمرکز دارند که ما در این شرکت بر هر دو ژن Sو N  در ۶ سازه مختلف تمرکز کرده ایم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه از این رو ۶ نسل واکسن را تولید کرده ایم، یادآور شد: ۳ تا ۴ واکسن ۳-۴ با پروتئین S و دو واکسن با پروتئین N مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند؛ از این رو تعداد واریته‌های ما از همه شرکت‌های تولیدکننده دنیا بیشتر است.

نگاهداری با تاکید بر اینکه هر کدام از این تست‌ها که پاسخ بهتری داشته باشد، آن را بعد از تست حیوانی و فاز انسانی به تولید انبوه می رسانیم، اضافه کرد: فاز حیوانی این واکسن در آبان ماه به اتمام می‌رسد و بنا داریم تا پایان سال به فاز انسانی ورود کرده باشیم و بعد از اخذ تاییدیه های وزارت بهداشت و همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تا اوایل سال آینده وارد تولید انبوه شویم.

او به بیان مزیت‌های واکسن نوترکیب کرونا ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی، پرداخت و افزود: اولین مزیت رقابتی این واکسن قیمت پایین آن است؛ کشور چین اولین دوز واکسن کرونا که به روش ویروس کشته شده تولید کرده بود را با ۱۵۰ دلار به فروش رساند و اکنون این واکسن را با قیمت ۶۰ دلار به کشورهای پیشرفته و ۱۵ دلار به کشورهای ضعیف عرضه می‌کند.

او ادامه داد: برآورد ما این است که این واکسن به صورت نیمه صنعتی با قیمت ۶ تا ۱۰ دلار برای هر دوز قیمت گذاری شود و آن را وارد بازار کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه بسیاری از واکسن‌های RNA قیمتی برابر با ۶۰ دلار دارند، گفت: از این رو ما می توانیم یک دهم قیمت آن را عرضه کنیم.

نگاهداری با بیان این که تولید این واکسن مبتنی بر ویروس ایمن سرخک مهندسی و ساخته شده است، و اضافه کرد: فناوری تولید واکسن سرخک ۶۰ سال است که در اختیار کشور ما قرار گرفته و در حال استفاده است. بنابراین دسترسی به این ویروس یک مزیت بزرگ برای ما محسوب می‌شود و امیدواریم ویروس مهندسی شده ما که آن را به ویروس سرخک اضافه کردیم، در آینده جایگزین واکسن MMR برای اطفال در راستای واکسیناسیون اطفال و کرونا شود.

او ادامه داد: در حال حاضر ما به صورت سریع به این واکسن نیاز داریم؛ از این رو نوع تزریق عضلانی این واکسن را طراحی کرده ایم، ولی واکسن سرخک این امکان را دارد که به صورت اسپری نیز تولید شود.

اوخاطر نشان کرد: این موضوع در درازمدت قابل برنامه ریزی است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه ما توان بالا برای تولید انبوه داریم، گفت: برنامه ریزی کرده ایم که برای یک میلیون دوز در ماه این واکسن را تولید کنیم، اما ما می توانیم تا ۱۰ میلیون دوز نیز آن را به تولید برسانیم.

نگاهداری با تاکید بر اینکه ما محدودیت تکنولوژی نداریم، گفت: ممکن است که در قالب های دیگر این واکسن تهیه شود؛ اما نیاز به همکاری شرکت های دیگر دارد.

او با اشاره به اتخاذ ایمنی گله‌ای برای مقابله با کرونا در کشور، افزود: این سیاست در حالی اتخاذ شده است که در حال حاضر تنها  ۱۵ درصد مردم مبتلا به کرونا شده‌اند و ادامه آن از نظر اخلاقی و علمی پذیرفته شده نیست.

او افزود: ما امید داریم که با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌ها، ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) این پروژه را به نتیجه برسانیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: همچنین ما می‌توانیم در تولید ویروس انکولتیک علیه سرطان اقداماتی انجام دهیم که در این زمینه نیز ورود پیدا کرده‌ایم؛ ما اکنون تکنولوژی تولید این ویروس علیه سرطان را داریم و وارد فاز انسانی شده‌ایم.

نگاهداری تصریح کرد: امیدواریم جواب های خوبی در درمان پیشرفته سرطان داشته باشیم.

او با اشاره به سومین محصول در این شرکت، گفت: بنا داریم با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آینده نزدیک واکسن نوترکیب کرونا را با استفاده از ویروس سرماخوردگی به تولید برسانیم.

او افزود: در حال حاضر تست‌های تاثیر این نوع واکسن در حال انجام است و دو سه هفته دیگر نتایج آن مشخص می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تاکید کرد: بنا داریم با همکاری معاونت علمی این واکسن نوترکیب را نیز به تولید انبوه برسانیم.

نگاهداری افزود: بر اساس آخرین وضعیت تولید واکسن در دنیا که در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شده، ۴۲ کاندیدای واکسن در مرحله انسانی، ۱۵۶ کاندیدای واکسن در فاز حیوانی قرار دارند؛ این نوع واکسن ها از نوع ذرات شبه ویروس RLA ویروس نوترکیب واحدهای پروتئینی، ویروس های ضعیف و غیرفعال و DNA بوده که در حال ارزیابی و بررسی هستند.

او، پیشرفته‌ترین کشورها نظیر چین، آمریکا، آلمان، انگلیس، روسیه، ژاپن، هند، فرانسه و اخیرا کوبا و قزاقستان به حوزه ساخت واکسن ورود پیدا کرده اند.

اخبارمرتبط:

ساخت آنزیم های کیت‌های تشخیص کرونا

ساخت اولین نمونه نسل سوم واکسن کرونا در کشور

لینک کوتاه : https://eradenews.ir/?p=4520

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.